Grupa teatralna

Siewcy Nowej Ewangelizacji

Grupa teatralna Siewcy przy parafii pw. św. Piotra i św. Jana z Dukli w Krośnie powstała w 1994 roku z inicjatywy Felicji Janik, z zawodu nauczyciel bibliotekarz z kwalifikacjami i zamiłowaniem reżyserskim. Bardzo dużą pomoc w formowaniu tej grupy, w nauce śpiewu i poruszania się po scenie udzieliła młoda, ale bardzo zdolna nauczycielka Agnieszka Wiklowska – Rybicka.

Pierwszymi członkami, którzy pomogli organizować i pozyskiwać nowych kandydatów na aktorów byli: Maria Grochowska, Józef Eliasz, Bogdan Józefowicz oraz Józef Blicharczyk. Gdy grupa została sformowana podjęliśmy temat sceniczny „Betlejem Polskie” pióra Lucjana Rydla. Nastąpił również podział ról, każdy członek grupy miał jakieś zadanie do wykonania. Próby odbywały się raz w tygodniu w godzinach wieczornych w salce pod plebanią, a później w Osiedlowym Domu Kultury na Guzikówce. Obecnie spotykamy się w dolnym kościele.

W czasie 14 lat naszej działalności przygotowaliśmy następujące spektakle: „Betlejem Polskie”, „Golgota”, „Droga do świętości Jana z Dukli”, „Wigilia Polska”, „Gość Oczekiwany”, „Miłosierdzie Maryi”, „Łza Zbawienia” oraz „Wspomnienie o Janie Pawle II”. Z tymi spektaklami odwiedziliśmy kilkadziesiąt miast, miasteczek i wsi w całej południowo-wschodniej części naszego kraju od granicy z Ukrainą do Zakopanego, Kalwarii Zebrzydowskiej i Krakowa.

W czasie tych kilkunastu lat działalności przez grupę przewinęło się ponad 200 osób. Potrzeba nam ciągle nowych twarzy, chętnych i zdolnych do spróbowania swoich sił w przygotowanym przez nas spektaklu. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny (0-13) 42 012 55 – najlepiej późnym wieczorem. Spotkania – próby spektakli – odbywają się w piątki wieczorem. Funkcję koordynatora grupy teatralnej pełni Józef Eliasz, a reżysera Zofia Wójtowicz.