- Dziś Uroczystość Trójcy Przenajświętszej, kończy się okres Komunii świętej wielkanocnej.
- W czwartek Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. U nas porządek niedzielny: 6.45; 8.00; 10.00; 11.30; 16.00 i 18.00. W Farze Msza św. o godz. 10.30 a potem procesja eucharystyczna ulicami miasta. II Ołtarz organizuje Akcja Katolicka naszej parafii. zapraszamy dzieci do udziału w procesji w oktawie Bożego Ciała.
- Dziś składka na WSD w Przemyślu.
- Dziękuję za przygotowanie liturgii i dar na Kościół mieszkańcom ul. J. Lelewela nr 12. Msza św. w intencji Darczyńców będzie odprawiona 27 października. Za tydzień proszę o przygotowanie liturgii mieszkańców ul. J. Lelewela nr 16.
- Spotkanie Bractwa św. Jana Pawła II w najbliższy wtorek po nabożeństwie do św. wieczornym.
- Zapraszamy na naszą stronę internetowa naszej parafii: piotrajana.pl
- 10 czerwca XXVI Rocznica poświęcenia Kościoła przez św. Jana Pawła II.
17.00 GODZINA ŚWIADECTWA:
J.E. Ksiądz Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki Metropolita Lwowski
J.E. Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik
17.30 Msza św. pod przewodnictwem J.E. Ksiądz Arcybiskupa Adama Szala Metropolity Przemyskiego.
8. 11 czerwca po Mszy św. o godz. 11.30 świadectwo Rafała Piecha (prezydent Siemianowic Śląskich). O godz. 13.00 spotkanie w dolnym Kościele.
9. Serdecznie zapraszamy na koncert Jednego Serca Jednego Ducha, który odbędzie się 8 czerwca w Boże Ciało w Rzeszowie. Wyjazd o godz. 16:30 z parkingu przy Sanktuarium. Koszt autokaru 25 zł. Opłata przy zapisach w zakrystii do 5 czerwca.
10. Przypominamy, że wybierając się do kościoła należy pamiętać o stroju godnym tego miejsca.
Należy pamiętać o tym, że świątynia nie jest miejscem rekreacji lecz kultu. Ubranie powinno zasłaniać ramiona, brzuch oraz nogi. Nasz strój w kościele świadczy o nas jako chrześcijanach. Zbyt skąpy ubiór może rozpraszać innych wiernych i przeszkadzać im w przeżywaniu liturgii.
Nasz apel nie dotyczy tylko kobiet ale i mężczyzn, którzy też często o tym zapominają.
Przed wejściem do kościoła prosimy też o wyłączanie dzwonków w telefonach komórkowych.
Dziękuję za pomoc w realizacji różnych projektów:
Adam Skiba – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie,
Grzegorz Nieradka, MBA
Doradca Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
Anna i Krzysztof Korbeccy HAT – BUD,
Anna i Stanisław Kopacz,
OSM Jasienica Rosielna – Kazimierz Śnieżek.
Mariusz Kutowicz Greinplast Podkarpacie
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Marek Marecki
FLOWER POWER Anna Szyndlar
F.P.H.U. VOMAX WOJCIECH GUZIK
Axel – Bogdan Preisner – serwis komputerowy urządzeń parafialnych,
Papieskie Centrum Turystyczno – Pielgrzymkowe św. Jana Pawła II
Stowarzyszenie Rozwoju Miasta Krosna Pomocna Dłoń
Jan Pelczar Starosta Krośnieński
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA w Warszawie Oddział w Sanoku
Dyrektor Oddziału w Sanoku Marek Hanus
Prezes Małgorzata Szeliga Uzdrowisko Rymanów S.A.
Fundacja PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza
Jan Paweł II Papież z poczuciem humoru
Zabawne sytuacje nie peszyły Karola Wojtyłę także jeśli zdarzały się za sprawą kobiet. „Eminencyjo, najprzystojniejszy Księże Kardynale” – tak kiedyś powitała Karola Wojtyłę jedna z parafianek Podhala. „No, coś w tym jest” – odpowiedział niespeszony kardynał. Jedną z sióstr sekretarek, która miała rozpocząć pracę przy przepisywaniu homilii o 9 rano, lecz spóźniła się nieco, kard. Wojtyła powitał filmowym szlagierem: „Umówiłem się z nią na dziewiątą, tak mi do niej tęskno już…”
Kiedy jedna z sióstr opiekujących się zapiskami s. Faustyny zapytała kard. Wojtyłę czy może je zawieźć księdzu, który miał napisać teologiczną opinię na temat „Dzienniczka”, ten odmówił stanowczo. „Będzie Siostra jechała tramwajem, tramwaj się wykolei, i Dzienniczek zginie. I Siostra zginie, ale to nic, bo Siostra pójdzie do nieba. A Dzienniczek nie może zginąć!”
Kard. Wojtyła cenił u swoich podwładnych ich własne zdanie, nawet jeśli trudno mu było je zaakceptować. Znany z obstawania przy swoim ks. Tadeusz Pieronek swego czasu spierał się o coś z kardynałem. Wreszcie kard. Wojtyła zdjął swój krzyż biskupi, podał go ks. Pieronkowi i powiedział: „Masz, teraz ty rządź”.
Zaraz po konklawe Papież z Polski zaskoczył wszystkich swoim zachowaniem, łamiąc wszelkie zasady watykańskiej etykiety. Narzekał także na odgradzanie go od pielgrzymów kuloodporną szybą w papamobile. Tłumaczono Papieżowi, że to dla jego bezpieczeństwa. „Niepokoimy się o Waszą Świątobliwość”, „Ja też niepokoję się o swoją świątobliwość” – odpowiedział Jan Paweł II.
Kiedy w połowie lat 90. Papież zaczął mieć problemy z chodzeniem, potrafił żartować z własnej słabości. W 1994 roku podczas obrad Synodu Biskupów, z trudem podszedł do stołu prezydialnego i zamruczał pod nosem „Eppur si muove” (A jednak się porusza – zdanie Galileusza o Ziemi po wymuszonym przez Inkwizycję uroczystym wyrzeczeniu się swoich poglądów astronomicznych).
Jeden z najbardziej rozpowszechnionych żartów Jana Pawła II pochodzi z czasów, kiedy był chory. Na pytanie jak się czuje odpowiadał: „Nie wiem, jeszcze nie czytałem gazet”. Powtórzy ten żart także podczas swojego ostatniego pobytu w klinice Gemelli.
Niezwykłe także pod względem humorystycznym były spotkania Jana Pawła II z tłumami wiernych podczas jego pielgrzymek do ojczyzny. W 1999 roku z powodu choroby nie mógł pojechać do Gliwic. Odwiedził jednak to miasto ostatniego dnia swojej wizyty w Polsce. „Ja bym z takim Papieżem nie wytrzymał – powiedział. – Ma przyjechać, nie przyjeżdżo, potem znowu ni ma przyjechać – przyjeżdżo”.
W Elblągu wierni często przerywali Papieżowi okrzykami. „Ktoś się kiedyś pomylił i zamiast wołać niech żyje papież, zaczął wołać: niech żyje łupież. Ja was do tego nie zachęcam.” A kiedy krzyczano do niego „Witaj w Licheniu”, stwierdził: „Myślałem, że mówicie: witaj ty leniu!”.
Podczas ostatniej pielgrzymki do Polski w 2002 roku stałym punktem programu stały się wieczorne spotkania Jana Pawła II z młodzieżą zgromadzoną pod oknem Pałacu Arcybiskupów w Krakowie. Powiedział wówczas, że od pierwszego spotkania pod tym oknem minęło 23 lata. „Jesteś młody!” – skandowała młodzież. „I ci, którzy wtedy, 23 lata temu byli pod oknem na Franciszkańskiej mają 23 lata więcej” – dodał Papież. „Też są młodzi! Też są młodzi! – odkrzyknęli zebrani. Po chwili Papież stwierdził: „Nic nie poradzimy… Jak są młodzi to są młodzi, nie ma wyjścia…”
Ale nie zawsze Jan Paweł II tak łatwo rezygnował z przekomarzania się z tłumem. Ostatniego wieczoru na przekór zebranym Papież zaczął śpiewać „Żegnamy cię, Alleluja”, na co młodzi reagowali głośnym sprzeciwem i pieśnią „Witamy cię, Alleluja!”. „A takiemu, który odjeżdża życzy się «przyjdą zaś» i ja też sobie życzę” – zakończył spór Jan Paweł II.
(wykorzystano fragmenty książki „Kwiatki Jana Pawła II” Jana Turnaua i Janusza Poniewierskiego).