XXIV Euroregionalny Koncert Kolęd „Soli Deo Gloria” pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna
11 stycznia 2025 roku o godzinie 16.00 w Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Krośnie (ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego) odbędzie się XXIV Euroregionalny Koncert Kolęd „Soli Deo Gloria”. To wydarzenie muzyczne, które co roku gromadzi chóry z różnych krajów, będzie okazją do wspólnego celebrowania piękna kolęd i muzyki sakralnej.
Miejsce: Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Krośnie, ul. Kard. St. Wyszyńskiego 30
Termin: 11 stycznia 2025 (sobota), godz. 16.00
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl
Wstęp wolny
Koncert organizują: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Sanktuarium Św. Jana Pawła II oraz Miasto Krosno
W koncercie wezmą udział:
Chór Mieszany Miasta Humenne (Słowacja), pod dyrekcją Nadeždy Spišákovej
Zespół Wokalny Hasslera z Miszkolca (Węgry), pod dyrekcją Zoltána Sándora
Dziewczęcy Chór Kameralny „Young Voices” z Humennego (Słowacja), prowadzony przez Zuzanę Dirbákovą
Chór Mieszany Echo RCKP i ZNP z Krosna, pod dyrekcją Marioli Rybczak
Dziewczęcy Chór kameralny „Young Voices” (Słowacja)
Dziewczęcy chór kameralny Young Voices powstał w 2017 roku ze starszych śpiewaków Chóru Dziecięcego Lienka. Działa przy Prywatnej Podstawowej Szkole Artystycznej Múza w Humennem. Obecnie w zespole śpiewa 25 śpiewaczek w wieku od 13 do 20 lat.
Po raz pierwszy wystąpili w 2017 roku, poza konkursem na regionalnym występie „Mládež spieva” we Vranovie nad Topľou. W grudniu 2019 zdobyli Złote Pasmo na Konkursie Piosenki Bożonarodzeniowej w Bratysławie. W listopadzie 2021 roku Young Voices wziął udział w międzynarodowym konkursie Žilina Voce Magna, gdzie zdobyli Srebrne Pasmo w kategorii chórów dziecięcych powyżej 12 lat. Na ogólnosłowackim konkursie konkursowym Youth Sings 2022 w Prievidzy zdobyli Złote Pasmo z wyróżnieniem jury i jednocześnie nagrodę Funduszu Muzycznego, a we wrześniu 2022 roku zdobyli III miejsce w kategorii Chóry Młodzieżowe (do 28 lat) na X Międzynarodowym Konkursie Chórów Music and Sea w Grecji – w Paralii. W październiku 2022 roku zdobyli ponownie Srebrne Pasmo na Międzynarodowym Konkursie Žilina Voce Magna, a także zdobyli nagrodę jury za interpretację słowackich pieśni ludowych. We wrześniu 2023 roku wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Chórów w Perugii we Włoszech, gdzie zdobyli Srebrne Pasmo w kategorii folklor i Złote Pasmo w kategorii jednogłosowych chórów młodzieżowych oraz zostali zwycięzcami kategorii, zdobywając Grand Prix. W maju 2024 roku wzięli udział w ogólnosłowackim konkursie Youth Sings in Prievidza, gdzie zdobyli Złote Pasmo kategorii chórów młodzieżowych, zdobyli Nagrodę Burmistrza Prievidzy za dramaturgię repertuaru konkursowego i stali się absolutnym zwycięzcą w swojej kategorii. W październiku 2024 roku wystąpili na międzynarodowym konkursie w Calelli w Hiszpanii, gdzie zdobyli 2 złote medale i zdobyli Grand Prix w kategoriach chórów młodzieżowych i Musica Sacra. Pod koniec listopada – zdobyli Złote Pasmo na ogólnosłowackim konkursie Musica Camerata w Bratysławie.
Akompaniament: Nadežda Spišáková
Dyrygentka: Zuzana Dirbáková
Chór Mieszany z Miasta Humenne (Słowacja)
Chór Mieszany Miasta Humenné zrodził się w 1994 roku z pragnienia przyjaciół sztuki wokalnej z Humennem, aby prezentować w swoim kraju wysokiej jakości muzykę światową i rodzimą. Członkami zespołu zostali ludzie różnych zawodów z miasta i okolic. Obecnie chór stanowi nieprofesjonalny zespół wokalny, który jednoczy mieszkańców miasta i okolic, reprezentujących różne zawody, których łączy jedna wspólna cecha – miłość do sztuki a zwłaszcza do śpiewu.
Chór koncertował w kilku krajów europejskich, występował na festiwalach i konkursach oraz stara się regularnie koncertować w kraju. Jednym z długoterminowych projektów chóru jest organizacja letnich koncertów w miejscowości Humenné pod nazwą „Muzyka – klucz do zrozumienia i miłości” oraz organizacja świątecznego koncertu charytatywnego „Czas radości i zabawy”.
Cieszymy się, że poprzez śpiew i wydarzenia kulturalne możemy poznać ludzi różnych narodowości, których łączy sztuka. W ciągu naszej trzydziestoletniej historii nasze piosenki słychać było na Węgrzech, Ukrainie, w Czechach, Izraelu, Włoszech, a także w Polsce. Jesteśmy przekonani i wierzymy, że w tym zabieganym świecie bardzo ważne jest łączenie kultur, ludzi, przezwyciężanie odmienności, zwyczajów narodów i odnajdywanie człowieczeństwa z miłością do śpiewu. Naszą misją jest szerzenie miłości, zrozumienia i zrozumienia poprzez śpiew – mówią przedstawiciele Chóru.
Chór ma w swoim repertuarze pieśni różnych narodów i różnych okresów stylistycznych, od renesansu po muzykę XX wieku. Kierownikiem artystycznym i dyrygentem chóru jest Nadežda Spišáková. Wieloletnimi solistami są Zuzana Sedláčková i Zuzana Dirbáková, Branislav Behún, Leonard Sedláček, akompaniatorką jest Tatiana Oleksíková.
Akompaniament: Tatiana Oleksíková
Dyrygent: Nadežda Spišáková
Zespół Wokalny Hasslera (Węgry)
Zespół Wokalny Hasslera został założony w sezonie 1984-85 jako stowarzyszenie kulturalne. Od momentu powstania działa nieprzerwanie, organizując liczne koncerty i uczestnicząc w różnych festiwalach na Węgrzech i za granicą. Regularnie występuje na scenie koncertowej Miszkolca, w tym na wydarzeniach miejskich i filharmonicznych. Od ponad 15 lat jest organizatorem cyklu koncertów konserwatorskich „Zespół Wokalny Hasslera i Przyjaciele”, zapraszając znane osobistości publiczne z miasta: artystów, przedstawicieli kościołów i osoby mieszkające lub pracujące w Miszkolcu.
Przez lata zespół odbywał liczne tournée po niemal wszystkich krajach europejskich, zdobywając nagrody na różnych międzynarodowych konkursach. Ostatnio, w październiku 2024 roku, zdobył złote wyróżnienie w swojej kategorii na międzynarodowym konkursie chóralnym w Bratysławie. Współpracuje również z programami węgierskiego radia, a ich występy zostały uwiecznione na kilku niezależnych płytach CD. W 5. rocznicę istnienia chóru w 1989, zorganizowano pierwszy Międzynarodowy Festiwal Chórów Kameralnych w Miszkolcu. Od tego czasu wydarzenie to stało się corocznym punktem kulminacyjnym życia muzycznego Miszkolca. Jako inicjator festiwalu zespół odgrywa znaczącą rolę nie tylko jako wykonawca, ale także w organizacji i zarządzaniu wydarzeniem.
Zespół organizuje również coroczne kursy kształcenia dyrygentów i kursy mistrzowskie z udziałem wybitnych węgierskich i międzynarodowych liderów chórów, gdzie pełnią funkcję „chóru ćwiczebnego”.
Repertuar obejmuje szeroki wachlarz stylów, od renesansu po muzykę współczesną. Zespół Wokalny Hasslera chce wykonywać i promować dzieła współczesnych kompozytorów, zarówno na Węgrzech, jak i za granicą.
Założycielem zespołu jest prof. dr Zoltán Sándor, dyrygent i profesor habilitowany na Wydziale Muzycznym Béli Bartóka Uniwersytetu w Miszkolcu.
Chór Mieszany „Echo” (Polska)
Działa przy Związku Nauczycielstwa Polskiego i Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Występuje na krośnieńskich scenach od ponad 70 lat. Ma na swoim koncie liczne koncerty, udział w festiwalach, przeglądach w kraju i za granicą. Chór „Echo” jest organizatorem Euroregionalnego Koncertu Kolęd „Soli Deo Gloria”, Wieczorów Poezji i Pieśni „Ave Maria”, Koncertów Papieskich i Patriotycznych. Prowadzi wymianę artystyczną z wieloma zespołami z Polski oraz ze Słowacji, Austrii, Belgii, Węgier i Ukrainy. Dwukrotnie koncertował w Europie Zachodniej, a także w Macedonii w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chórów w Ohrid. W 2010 brał udział w Balkan Folk Fest w Bułgarii.
Za działalność artystyczną Chór został uhonorowany: Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Dyplomem Ministra Kultury i Sztuki, Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego, Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr z Laurem, Odznaką Zasłużony dla Województwa Krośnieńskiego. W 2006 roku chór otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i ochrony kultury.
Źródło: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie