Znaczenie
Chrzest (gr. baptizein) oznacza zanurzyć. Zanurzenie w wodzie jest symbolem pogrzebania katechumena w śmierci Chrystusa, z której powstaje przez zmartwychwstanie z Nim jako „nowe stworzenie”. Sakrament ten jest także nazywany „obmyciem odradzającym i odnawiającym w Duchu Świętym”. Chrzest włącza nas do wspólnoty Kościoła. KKK 1214
Chrzty w naszej Parafii
W drugą i czwartą niedzielę miesiąca o godz. 11:30
Katecheza chrzcielna (w kancelarii) – drugi i czwarty piątek miesiąca godz. 16:00
Co należy przygotować, zanim udamy się do kancelarii w sprawie chrztu?
- Wybrać imię (imiona) dla dziecka. Najlepiej posłużyć się katalogiem osób świętych, aby dziecko miało świętego patrona.
- Wybrać matkę i ojca chrzestnego (mają to być osoby wierzące i praktykujące) oraz znać ich dane: nazwisko i imię, stan cywilny, wiek, data i miejsce ślubu kościelnego, miejsce zamieszkania.
- Posiadać świadectwo urodzenia dziecka.
- Znać najważniejsze dane dziecka i rodziców oraz planowane szczegóły chrztu.
- Rodzice chrzestni mieszkający poza terenem naszej parafii są zobowiązani uzyskać zaświadczenia, że są wierzącymi i praktykującymi katolikami. Zaświadczenia takie wydaje kancelaria parafii, do której należą.
- Rodzice i chrzestni powinni być w stanie łaski uświęcającej, by móc w pełni uczestniczyć w Mszy św., podczas której zostanie udzielony sakrament chrztu. Zaleca się zatem, aby przed chrztem dziecka skorzystali z sakramentu pokuty.
- Podczas spotkania z rodzicami w kancelarii parafialnej omawiane są główne treści katechezy chrzcielnej.
Rodzicem chrzestnym może być osoba, która
- Ma ukończony 16 rok życia
- Przyjęła sakrament bierzmowania
- Jest osobą wierząca i praktykującą oraz prowadzi życie zgodne z moralnością katolicką (np. nie żyje w związku niesakramentalnym)
- Jeśli mieszka poza naszą parafią, posiada zaświadczenie ze swojej parafii, że jest osobą wierzącą i praktykującą